Detta är den första av två auktioner som Klocksnack Explorers Club kommer anordna till insamlingen till Min Stora Dag. I denna första omgång auktionerar vi ut två exklusiva band från Weltmann Munich.
Det första bandet är deras mycket välgjorda replika på banden som satt på NASAs astronauter under Apollo-expeditionerna. Här stämplade med KLOCKSNACK EXPLORERS CLUB istället för NASAs modellbeteckning.
Detta band kommer eventuellt att bli klubbens nya band. Men det förutsätter att vi får in tillräckligt många förbeställningar. Det här är det enda säkra sättet att komma över detta band.
Nästa band är i grunden lika dant, men tyget är hämtat från en yllerock tillhörande schweizisk uniform från 1970-talet. Bandet är inte stämplat med någon text, men metallringen är handgjord i silver. Här återfinns också NASAs ovan nämnda modellbeteckning.
Fratello skriver om banden här.
Observera att banden passar handleder från 16-22,5 cm enligt Wetlmann Munich.
Auktionen avslutas torsdagen den 28/3 klockan 21:00
Ledande bud:
Explorers Club - 1100kr @Mic1
Uniform - 700kr @aosehus
Ledande bud:
Explorers Club - 1100kr @Mic1
Uniform - 700kr @aosehus
Senast ändrad: