• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

KS Explorers Club auktion till förmån för Min Stora Dag (1 av 2)

NiklasF

KS Explorers Club
2-Faktor
Detta är den första av två auktioner som Klocksnack Explorers Club kommer anordna till insamlingen till Min Stora Dag. I denna första omgång auktionerar vi ut två exklusiva band från Weltmann Munich.

Det första bandet är deras mycket välgjorda replika på banden som satt på NASAs astronauter under Apollo-expeditionerna. Här stämplade med KLOCKSNACK EXPLORERS CLUB istället för NASAs modellbeteckning.

Detta band kommer eventuellt att bli klubbens nya band. Men det förutsätter att vi får in tillräckligt många förbeställningar. Det här är det enda säkra sättet att komma över detta band.

IMG_9154.jpeg

Nästa band är i grunden lika dant, men tyget är hämtat från en yllerock tillhörande schweizisk uniform från 1970-talet. Bandet är inte stämplat med någon text, men metallringen är handgjord i silver. Här återfinns också NASAs ovan nämnda modellbeteckning.

IMG_9270.jpeg

Fratello skriver om banden här.

Observera att banden passar handleder från 16-22,5 cm enligt Wetlmann Munich.

Auktionen avslutas torsdagen den 28/3 klockan 21:00

Ledande bud:

Explorers
Club - 1100kr @Mic1

Uniform - 700kr @aosehus

IMG_9149.jpeg

IMG_9150.jpeg

IMG_9151.jpeg

IMG_9152.jpeg

IMG_9153.jpeg

E5E26FA3-8764-40D0-BA6E-CBE90CDFDD27.jpeg

Senast ändrad:
Topp